Limonadë të ngrohtë për shëndet më të mirë

Uji i ngrohtë me limon ndikon pozitivisht në shëndetin tuaj dhe është pjesë e filozofisë Ajuverdike, tashmë për një kohë të gjatë.

Mjekësia Ajuverdike që në vitin 1977 është e pranuar zyrtarisht nga Organizata Botërore Shëndetësore, si mënyrë natyrore e mjekimit, ndërsa në Indi dhe në disa pjesë të Azisë ajo zbatohet shumë kohë më parë.

Uji i ngrohtë me limon ndihmon për të stimuluar traktin e tretjes, por edhe limoni stimulon dhe pastron mëlçinë. Përveç kësaj, kontribuon në funksion më të mirë të acidit në stomak.

Frutat agrume janë të pasura në vitaminë C dhe acid askorbik. Vitamina C ndihmon për të luftuar ftohjet, kurse acid askorbik ndihmon në absorbimin e hekurit, i cili është gjithashtu i rëndësishëm në funksionimin e sistemit imunitar.

Limoni ndihmon për të dëbuar substancat e dëmshme nga trupi dhe është një diuretik natyror, që do të thotë se ndihmon në largimin e lëngjeve të tepërta, dhe me këtë të një shumëllojshmërie të toksinave. Përveç kësaj, acidi i limonit ndihmon në formimin e enzimave të nevojshme për punën e mëlçisë.

Kombinimi i ujit dhe limonit ndihmon për të rifreskuar gjakun, ju bënë të ndiheni më të lehtë dhe plot energji.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Të nderuar komentues! Duke mos dashur të cenojmë opinionet tuaja, lutemi që ato të mos përmbajnë gjuhë të urrejtjes, fyerje dhe ofendime personale dhe të jenë në lidhje me shkrimin, apo temën për të cilën komentohet. Në të kundërtën, nuk do të publikohen. Ju falenderojmë që na ndiqni dhe ju ftojmë të vazhdoni të jeni pjesë e Portalb.mk

*

VERZIONI DESKTOP