Vendimi për Jerusalemin, protesta para Shtëpisë së Bardhë

Disa qindra myslimanë mbrëmë mbajtën lutje para Shtëpisë së Bardhë, duke e shprehur në këtë mënyrë protestën e tyre për shkak të vendimit të presidentit amerikan Donald Tramp për njohjen e Jerusalemit për kryeqytet të Izraelit.

Në thirrjen e organizatave myslimane lokale, besimtarët u mblodhën në sheshin “Lafajet” para Shtëpisë së Bardhë, ku e mbajtën lutjen e të premtes.

Një pjesë e pjesëmarrësve në protestë mbajtën shalle në ngjyrat e flamurit palestinez, ndërsa në tubimin mbanin edhe parulla me dënim të kolonizimit hebraik të Jerusalemit Lindor dhe Bregut Perëndimor”.

Trampi të mërkurën mori vendim për njohjen e Jerusalemit për kryeqytet të Izraelit dhe urdhëroi që të fillohet procedurë për zhvendosjen e Ambasadës së SHBA-së në Izrael nga Tel-Avivi në “Qytetin e Shenjtë”, që shkaktoi dënime në mbarë botën dhe reagime të ashpra dhe protesta në shtetet arabe dhe myslimane.

LEXO: Çfarë do të thotë njohja e Jeruzalemit si kryeqytet i Izraelit?

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Të nderuar komentues! Duke mos dashur të cenojmë opinionet tuaja, lutemi që ato të mos përmbajnë gjuhë të urrejtjes, fyerje dhe ofendime personale dhe të jenë në lidhje me shkrimin, apo temën për të cilën komentohet. Në të kundërtën, nuk do të publikohen. Ju falenderojmë që na ndiqni dhe ju ftojmë të vazhdoni të jeni pjesë e Portalb.mk

*

VERZIONI DESKTOP