SHBA: Zbulimi i vrimës së zezë do të hedhë dritë në njohjen e universit

Shkencëtaarët në Shtetet e Bashkuara thonë se e kanë zbuluar vrimën e zezë më të largët që ndonjëherë është vëzhguar, i cili është një fenomen qiellor, që është 800 milionë herë më masiv se Dielli.

Astronomët në Institutin Carnegie për shkencë, thanë në revistën, Nature, që është publikuar dje, se vrima e zezë është në qendër të një objekti qiellor shkëlqyes, i quajtur “quasar”, larg nga Toka afro 13.1 miliardë vjet të dritës.

Për dallim, Toka është e vjetër afro 4.5 miliardë vjet të dritës.

Astronomi, Eduardo Banados, tha se “nëse universi do të ishte një person 50 vjeçar, ne po e shohim një fotografi të atij personi kur ai ose ajo i ka pasur 2 e deri në dy vjet e gjysmë”.

Robert Simcoe, profesor i fizikës në Institutin Masaçusets për Teknologji, tha se objekti “na mundëson matje të kohës, në të cilën universi së pari ishte ndriçuar nga drita e yjeve”.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Të nderuar komentues! Duke mos dashur të cenojmë opinionet tuaja, lutemi që ato të mos përmbajnë gjuhë të urrejtjes, fyerje dhe ofendime personale dhe të jenë në lidhje me shkrimin, apo temën për të cilën komentohet. Në të kundërtën, nuk do të publikohen. Ju falenderojmë që na ndiqni dhe ju ftojmë të vazhdoni të jeni pjesë e Portalb.mk

*

VERZIONI DESKTOP