Phenian: Mbetet çështja kur do të fillojë lufta në Gadishullin korean

Stërvitjet e mëdha të përbashkëta ushtarake të SHBA-së dhe të Koresë Jugore dhe kërcënimet për sulmin parandalues amerikan, e bëjnë luftën në Gadishullit Korean “fakt”, kumtoi Ministria e Punëve të Jashtme të Koresë Veriore.

“Mbetet çështja kur do të fillojë lufta. Nuk duam luftë, por nuk do të ikim nga ajo nëse SHBA-ja e vlerëson keq nisjen tonë dhe e ndezin fitilin e luftës bërthamore, do t’i detyrojmë të paguajnë për pasojat me forcën tonë të fuqishme bërthamore, të cilën dukshëm e përforcuam”, theksoi zëdhënësi.

Pheniani, deri më tani, siç lajmëron MIA, në disa raste është kërcënuar se do të përdorë bomba bërthamore si përgjigje e sulmit eventual amerikan ndaj vendit, me ç’rast caqe të predhave bërthamore do të ishin territoret e SHBA-së dhe aleatët e tyre në rajon.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Të nderuar komentues! Duke mos dashur të cenojmë opinionet tuaja, lutemi që ato të mos përmbajnë gjuhë të urrejtjes, fyerje dhe ofendime personale dhe të jenë në lidhje me shkrimin, apo temën për të cilën komentohet. Në të kundërtën, nuk do të publikohen. Ju falenderojmë që na ndiqni dhe ju ftojmë të vazhdoni të jeni pjesë e Portalb.mk

*

VERZIONI DESKTOP