Stoltenberg: Të ulen tensionet mes vendeve të Ballkanit

Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg i bën thirrje vendeve të Ballkanit që të ulin tensionet. Gjate një konference për shtyp në Bruksel, në kuadër të takimit të ministrave të jashtëm të vendeve anëtare të NATO-s, Stoltenberg u shpreh se aleanca është duke e forcuar partneritetin në rajon.

“Ne u bëjmë thirrje të gjitha palëve ta bëjnë atë që munden për reduktim të tensioneve, për evitimin e retorikës nxitëse dhe të sigurojnë që ne të mos shohim serish ndonjë konflikt të armatosur në këtë rajon”, ka deklaruar Stoltenberg.

Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, theksoi se përgjegjësinë kryesore për evitimin e konflikteve eventuale, e kanë vendet e rajonit. Por Jens Stoltenberg garantoi përkrahjen e aleancës për të shmangur çdo lloj konflikti të armatosur në Ballkanin Perëndimor.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Të nderuar komentues! Duke mos dashur të cenojmë opinionet tuaja, lutemi që ato të mos përmbajnë gjuhë të urrejtjes, fyerje dhe ofendime personale dhe të jenë në lidhje me shkrimin, apo temën për të cilën komentohet. Në të kundërtën, nuk do të publikohen. Ju falenderojmë që na ndiqni dhe ju ftojmë të vazhdoni të jeni pjesë e Portalb.mk

*

VERZIONI DESKTOP