Shulc kërkoi krijimin e “Shteteve të Bashkuara Evropiane” deri në vitin 2025

Martin Shulc kryetar i Partisë Socialdemokrate të Gjermanisë, sot bëri thirrje në integrim më të afërt në Bashkimin Evropian me qëllim që të krijohen “Shtetet e Bashkuara Evropiane” deri në vitin 2025, lajmëroi DPA.

Para kongresit të partisë, ai tha se dëshiron që BE-ja të fillojë të punojë në marrëveshjen e re kushtetuese, që do të mundësojë krijimin e një Evrope federale me politikë të vetme në fushat si siguria e brendshme dhe të jashtme, tatimet dhe çështjet monetare, zhvillimin ndërkombëtar dhe dhënies së azilit.

Sipas tij, vendet të cilat nuk duan federalizim duhet të mbesin jashtë Unionit.

Në fjalimin e tij, Shulc vlerësoi se Polonia sistematikisht i minon vlerat evropiane dhe se BE-ja nuk është në gjendje të bëjë diçka, ndërsa Hungaria gjithashtu gjithnjë e më shumë po largohet nga Unioni, përfshirë edhe përmes kontratave me Kinën.

Ai, gjithashtu, kërkoi nga partnerët e vet leje që të fillojë negociata me konservatorët e kancelares Angela Merkel për formimin e koalicionit të gjerë.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Të nderuar komentues! Duke mos dashur të cenojmë opinionet tuaja, lutemi që ato të mos përmbajnë gjuhë të urrejtjes, fyerje dhe ofendime personale dhe të jenë në lidhje me shkrimin, apo temën për të cilën komentohet. Në të kundërtën, nuk do të publikohen. Ju falenderojmë që na ndiqni dhe ju ftojmë të vazhdoni të jeni pjesë e Portalb.mk

*

VERZIONI DESKTOP