Palestinezët bëjnë thirrje në grevë të përgjithshme dhe protesta për shkak të vendimit të Trampit për Jerusalem

Organizata palestineze dhe islamike kanë bërë thirrje sot që të mbahen grevë e përgjithshme dhe mitingje protestuese, si përgjigje e vendimit të presidentit amerikan Donald Tramp që ta njohë Jerusalemin si kryeqytet të Izraelit.

Ministria palestineze e Arsimit, ditën e sotme e shpalli si ditë jopune dhe u ka bërë thirrje arsimtarëve, nxënësve dhe studentëve që të marrin pjesë në protestat në Bregun Perëndimor, Rripin e gazës dhe në lagjet palestineze në Jerusalem.

Palestinezët mbrëmë i kanë fikur edhe dritat e bredhit të Vitit të Ri tek Kisha e Lindjes së Krishtit në Bethlehem, në shenjë proteste kundër vendimit të Tampit.

Janë fikur edhe dritat e pemës së vitit të ri në Ramallah, në afërsi të varrit të ish-liderit palestinez, Jaser Aafati.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Të nderuar komentues! Duke mos dashur të cenojmë opinionet tuaja, lutemi që ato të mos përmbajnë gjuhë të urrejtjes, fyerje dhe ofendime personale dhe të jenë në lidhje me shkrimin, apo temën për të cilën komentohet. Në të kundërtën, nuk do të publikohen. Ju falenderojmë që na ndiqni dhe ju ftojmë të vazhdoni të jeni pjesë e Portalb.mk

*

VERZIONI DESKTOP