Inicohet mbledhje e jashtëzakonshme e KS të KB-së pas vendimit të Trampit për Jerusalemin

Tetë vende nga Këshilli 15-anëtarësh i sigurimit të KB-së mbrëmë kërkuan konvokimin e mbledhjes së jashtëzakonshme të Këshillit, pas vendimit të presidentit amerikan Donald Tramp që ta njohë Jerusalemin për kryeqytet të Izraelit.

“Përfaqësuesit e Bolivisë, Britanisë së Madhe, Egjiptit, Italisë, Senegalit, Uruguait, Suedisë dhe Francës kërkuan nga kryesimi japonez me Këshillin e sigurimit të organizojë seancë të jashtëzakonshme me ekspoze të sekretarit të përgjithshëm Antonio Guteresh, që do të mbahet në fund të javës”, thuhet në kumtesën e misionit suedez në KB.

Mbledhja me siguri do të mbahet nesër.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Të nderuar komentues! Duke mos dashur të cenojmë opinionet tuaja, lutemi që ato të mos përmbajnë gjuhë të urrejtjes, fyerje dhe ofendime personale dhe të jenë në lidhje me shkrimin, apo temën për të cilën komentohet. Në të kundërtën, nuk do të publikohen. Ju falenderojmë që na ndiqni dhe ju ftojmë të vazhdoni të jeni pjesë e Portalb.mk

*

VERZIONI DESKTOP