Kompania franceze afër zhvillimit të vaksinës për virusin Zika

Kompania franceze farmaceutike  “Sanofi” është në prag  të zhvillimit  një vaksinë efektive për virusin Zika, i cili shkakton defekte serioze tek bebet e sapolindura.

Sipas tekstit në revistën mjekësore “Lanset”, kompania “Sanofi” ka pasur rezultate të suksesshme në 90 për qind të vaksinimeve provë tek njerëz në SHBA.

Virusin e përhapin mushkonjat dhe gjatë vitit 2016 ka pasur epidemi të virusit zika në Brazil, i cili shkaktoi kanosje serioze për shëndetin.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Të nderuar komentues! Duke mos dashur të cenojmë opinionet tuaja, lutemi që ato të mos përmbajnë gjuhë të urrejtjes, fyerje dhe ofendime personale dhe të jenë në lidhje me shkrimin, apo temën për të cilën komentohet. Në të kundërtën, nuk do të publikohen. Ju falenderojmë që na ndiqni dhe ju ftojmë të vazhdoni të jeni pjesë e Portalb.mk

*

VERZIONI MOBIL