Zjarret e fuqishme kërcënojnë shtëpitë dhe banorët në veri-perëndim të Los Anxhelesit (Video)

Autoritetet amerikane në shtetin perëndimor të Kalifornisë u kanë bërë thirrje dhjetëra mijëra banorëve të largohen nga shtëpitë e tyre për shkak të kërcënimit që vjen nga zjarret e fuqishme që kanë përfshirë zonën veri-perëndimore të Los Anxhelosit, transmeton VoA.

Mbi 30 shtëpi janë djegur dhe përhapja e zjarrit është ndihmuar nga erërat e forta e të thata.

Kryebashkiaku i Los Anxhelosit Eric Garcetti tha se deri më tani janë shkaktuar vetëm dëme materiale, ndaj sipas tij është e rëndësishme që njerëzit të largohen nga zonat në rrezik.

Dje zjarri pranë qytetit të Santa Clarita-s u përhap në një sipërfaqe prej rreth 12 kilometrash katrorë brenda pak orësh.

Zjarrfikësit pritet të jenë të angazhuar për shuarjen e zjarreve gjatë gjithë javës.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Të nderuar komentues! Duke mos dashur të cenojmë opinionet tuaja, lutemi që ato të mos përmbajnë gjuhë të urrejtjes, fyerje dhe ofendime personale dhe të jenë në lidhje me shkrimin, apo temën për të cilën komentohet. Në të kundërtën, nuk do të publikohen. Ju falenderojmë që na ndiqni dhe ju ftojmë të vazhdoni të jeni pjesë e Portalb.mk

*

VERZIONI MOBIL