Kriza humanitare në Kongo “e tejkalon Sirinë”

Konflikti ka detyruar 1.7 milion njerëz të ikin nga shtëpitë e tyre në Republikën Demokratike të Kongos këtë vit, duke shkaktuar një “mega-krizë”, thonë agjencitë e ndihmës.

Sipas tyre, Kongo, për të dytin vit me radhë, është vendi më i prekur nga zhvendosja, transmeton REL. 

Kongo, me vite, është e paqëndrueshme, pasi milicitë rivale luftojnë për kontrollin e territorit.

Konflikti është përkeqësuar pas dështimit për organizimin e zgjedhjeve, vitin e kaluar.

“Është një mega-krizë. Shkalla e njerëzve që ikin nga dhuna është jashtë tabelave, e tejkalon Sirinë, Jemenin dhe Irakun”, tha drejtorja e Këshillit Norvegjez të Refugjatëve në Kongo, Ulrika Blom.

Në një raport që ka publikuar Qendra për Monitorimin e Zhvendosjes së Brendshme thuhet se mesatarisht 5,500 njerëz në ditë kanë ikur nga shtëpitë e tyre në Kongo këtë vit.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Të nderuar komentues! Duke mos dashur të cenojmë opinionet tuaja, lutemi që ato të mos përmbajnë gjuhë të urrejtjes, fyerje dhe ofendime personale dhe të jenë në lidhje me shkrimin, apo temën për të cilën komentohet. Në të kundërtën, nuk do të publikohen. Ju falenderojmë që na ndiqni dhe ju ftojmë të vazhdoni të jeni pjesë e Portalb.mk

*

VERZIONI DESKTOP