Takim i ministrit Duraki me ambasadorin hungarez Duks

Ministri i Mjedisit Jetësor dhe Planifikimit Hapësinor, Sadulla Duraki sot realizoi takim pune me ambasadorin e Hungarisë në Maqedoni, Lasllo  Ishtvan Duks.

Qëllimi i takimit, siç informojnë nga MMJPH, ishte përforcimi dhe avancimi i marrëdhënieve bilaterale në sferën e mbrojtjes së mjedisit jetësor dhe shqyrtimi i mundësive për marrjen e mbështetjes teknike dhe financiare nga Hungaria në procesin e inkuadrimit drejt BE-së.

Në takim, dy bashkëbiseduesit shprehën kënaqësi nga niveli i lartë i deritanishëm i marrëdhënieve bilaterale në sferën e mbrojtjes së mjedisit jetësor dhe përgatitjes për bashkëpunim në sferat menaxhim me mbeturinat dhe ujërat e zeza, menaxhimi me rajonet e mbrojtura, menaxhimi me ujërat, shfrytëzimi i fondeve IPA dhe eko-etiketimi.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Të nderuar komentues! Duke mos dashur të cenojmë opinionet tuaja, lutemi që ato të mos përmbajnë gjuhë të urrejtjes, fyerje dhe ofendime personale dhe të jenë në lidhje me shkrimin, apo temën për të cilën komentohet. Në të kundërtën, nuk do të publikohen. Ju falenderojmë që na ndiqni dhe ju ftojmë të vazhdoni të jeni pjesë e Portalb.mk

*

VERZIONI DESKTOP