Duma ruse nuk lejon hyrjen e REL-it dhe Zërit të Amerikës

Duma shtetërore ruse ka votuar për të mos lejuar hyrjen në këtë institucion të kompanive mediale amerikane, të cilat nga qeveria në Moskë janë klafisikuar si “agjentë të jashtëm”, transmeton REL.

Për këtë masë votuan 413 ligjvënës në këtë Dhomë të Ulët të Parlamentit të Rusisë, ndërsa kundër ishte vetëm një votë.

Kjo do të thotë se reporterët e Radios Evropa e Lirë/Radio Liria (RFE/RL) dhe Zërit të Amerikës (VOA), që dje ishin klasifikuar si agjentë të jashtëm nga Ministria e Drejtësisë e Rusisë, nuk do të mund të hyjnë në këtë institucion.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Të nderuar komentues! Duke mos dashur të cenojmë opinionet tuaja, lutemi që ato të mos përmbajnë gjuhë të urrejtjes, fyerje dhe ofendime personale dhe të jenë në lidhje me shkrimin, apo temën për të cilën komentohet. Në të kundërtën, nuk do të publikohen. Ju falenderojmë që na ndiqni dhe ju ftojmë të vazhdoni të jeni pjesë e Portalb.mk

*

VERZIONI DESKTOP