Pallmer – Xhaferi: gjyqësori të punojë në interes të Maqedonisë

Kryeparlamentari i Maqedonisë, Talat Xhaferi dhe drejtori i Zyrës për Evropën Jugore dhe Qendrore në Stejt Department, Metju Pallmer sot pas takimit në Uashington vlerësuan se “pushteti gjyqësor duhet të jetë i pavarur dhe transparent në marrjen e vendimeve”, njofton Portalb.mk.

“Pushteti gjyqësor duhet të jetë i pavarur dhe transparent në marrjen e vendimeve por edhe të mbajë llogari për interesin e shtetit dhe të mirën e qytetarëve”, vlerësuan Xhaferi dhe Pallmer, njoftojnë nga shërbimi informativ i kabinetit të Xhaferit.

Kryeparlamentari i Maqedonisë, Talat Xhaferi tha se Kuvendi i Maqedonisë është pjesë e realizimit të reformave dhe theksoi se konstruktiviteti i opozitës është i rëndësishëm.

“Integrimi në NATO dhe BE është prioritet kulmor, shtetëror, politik dhe strategjik. Shtëpia ligjvënëse u bashkëngjitet angazhimeve për proceset reformuese të cilat janë prioritet si e shumicës parlamentare ashtu edhe të të gjithë faktorëve politik në vend, me ç’ rast edhe konstruktiviteti i opozitës është me rëndësi thelbësore. Në këtë drejtim, përkrahja e USAID është më se e mirëseardhur dhe kontribuon në masë të konsiderueshme në zhvillimin demokratik të vendit”, tha Xhaferi, shkruan në kumtesën e kabinetit të tij.

Ndërkaq drejtori i Zyrës për Evropën Jugore dhe Qendrore në Stejt Department, Pallmer, duke i shprehur mirëseardhje delegacionit të Kuvendit të Maqedonisë tha se SHBA është e interesuar për sundim të së drejtës në Maqedoni.

“Shtetet e Bashkuara të Amerikës kujdesen për proceset demokratike dhe për sundimin e së drejtës në Republikën e Maqedonisë, për arsye se në të shohin partner të përkushtuar të cilin do të vazhdojnë ta përkrahin edhe në të ardhmen”, tha Pallmer.

Siç njoftojnë nha shërbimi informativ i kabinetit të kryeparlamentarit të Maqedonisë Xhaferi është falënderua për mundësinë për takim me përfaqësues të një vendi që është partner strategjik dhe me të cilin Republika e Maqedonisë ndërton marrëdhënie bilaterale të shkëlqyera dhe dinamike.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Të nderuar komentues! Duke mos dashur të cenojmë opinionet tuaja, lutemi që ato të mos përmbajnë gjuhë të urrejtjes, fyerje dhe ofendime personale dhe të jenë në lidhje me shkrimin, apo temën për të cilën komentohet. Në të kundërtën, nuk do të publikohen. Ju falenderojmë që na ndiqni dhe ju ftojmë të vazhdoni të jeni pjesë e Portalb.mk

*

VERZIONI DESKTOP