Mbreti i Arabisë Saudite paralajmëron Trumpin për “Jerusalemin”

Mbreti i Arabisë Saudite, Selman Bin Abdulaziz, në një bisedë telefonike me presidentin e SHBA-ve, Donald Trump, ka paralajmëruar se tentimi për njohjen e Jerusalemit si kryeqytetin e Izraelit do të dëmtojë negociatat e paqes dhe se do të shkaktojë rritjen e tensioneve në rajon, transmeton Anadolu Agency (AA).

Sipas lajmit të agjencisë zyrtare të Arabisë Saudite, SPA, në bisedën e të dy liderëve përveç marrëdhënieve Rijad dhe Uashington, është diskutuar edhe për zhvillimet në rajon dhe në botë. Selman paralajmëroi Trumpin se ndryshimi i statusit të Jerusalemit do të dëmtojë negociatat për paqen.

Ai ka theksuar rrezikshmërinë e një hapi të tillë, meqë kjo mund të nxisë gjithë popujt muslimanë për shkak të vendndodhjes të Jerusalemit dhe meqë Mesxhid-i Aksa është kibla e parë e muslimanëve.

Mbreti Selman është shprehur se Arabia Saudite që nga e kaluara e deri më tani ka dhënë mbështetje për popullin palestinez dhe për të drejtën e tyre historike.

Më parë ishte bërë të ditur se presidenti i SHBA-ve, Donald Trump, ka realizuar bisedë telefonike me presidentin e Palestinës, Mahmud Abbas, kryeministrin e Izraelit, Benjamin Netanyahu, Mbretin e Jordanisë, Abdullah, dhe ka shprehur planin e tij për ta njohur Jerusalemin si kryeqytet të Izraelit dhe për ta zhvendosur ambasadën e SHBA-ve e cila ndodhet në Tel Aviv për në Jerusalem.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Të nderuar komentues! Duke mos dashur të cenojmë opinionet tuaja, lutemi që ato të mos përmbajnë gjuhë të urrejtjes, fyerje dhe ofendime personale dhe të jenë në lidhje me shkrimin, apo temën për të cilën komentohet. Në të kundërtën, nuk do të publikohen. Ju falenderojmë që na ndiqni dhe ju ftojmë të vazhdoni të jeni pjesë e Portalb.mk

*

VERZIONI DESKTOP