KSHZ vendos: nuk do t’i kthejmë paratë e 9 pagave

Anëtarët e Komisionit Shtetëror Zgjedhor në seancën e sotme kanë vendosur njëzëri që vendimin për 9 rrogat ta publikojnë në uebfaqe por që paratë nuk do të kthehen, njofton Portalb.mk.

“I pranoj kritikat për transparencë. Konsideroj se transparenca duhet të rritet, megjithatë kanë mbetur edhe një pjesë e vendimeve të pa publikuara për të cilat po punohet. Ka lëshime edhe nga unë, por edhe nga anëtarët e Komisionit i cili është i obliguar që t’i publikojë vendimet”, tha kryetari i KSHZ-së, Aleksandar Çiçakovski.

Shërbimi është obliguar që menjëherë të publikojë vendimin e KSHZ-së në uebfaqe, si dhe vendimet e miratuara paraprakisht.

Në publik KSHZ-ja për 9 rrogat nuk u kritikua vetëm se vendimin për të shpërblyer veten e solli prapa dyerve, por edhe pse i mori ato. Megjithatë, paratë nuk do të kthehen.

Përndryshe, ambasadori i Amerikës në Maqedoni, Xhes Bejli dje deklaroi se: “Komisioni Shtetëror Zgjedhor (KSHZ) për zgjedhjet parlamentare dhe lokale të fundit në Maqedoni ka shpërblyer veten me 9 rroga shtesë”, ndaj kësaj reagoi KSHZ duke thënë “se kompensimet janë marrë në baza ligjore”.

Nga KSHZ dje njoftuan se kompensimi është bërë në bazë të nenit 19 të Kodit Zgjedhor, i përcaktuar nga një akt i miratuar, i cili që nga vitit 2006 vlen për kryetarët kurse që nga viti 2014 vlen për anëtarët e Komisionit.

One thought on “KSHZ vendos: nuk do t’i kthejmë paratë e 9 pagave

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Të nderuar komentues! Duke mos dashur të cenojmë opinionet tuaja, lutemi që ato të mos përmbajnë gjuhë të urrejtjes, fyerje dhe ofendime personale dhe të jenë në lidhje me shkrimin, apo temën për të cilën komentohet. Në të kundërtën, nuk do të publikohen. Ju falenderojmë që na ndiqni dhe ju ftojmë të vazhdoni të jeni pjesë e Portalb.mk

*

VERZIONI DESKTOP