Bosnjë, treni me udhëtarë ka dalë nga binarët dhe ka rënë në lum

Treni i udhëtarëve “Talgo”, që qarkullon në relacionin Sarajevë-Çaplina, mbrëmë ka dalë nga binarët në vendin Shurmanci, disa kilometra në veri të Çaplinës në pjesën jugperëndimore të Bosnjë e Hercegovinës.

Arsye për aksidentin është rrëshqitja e dheut në hekurudhë, me ç’rast lokomotiva dhe dy vagonët kanë dalë nga binarët, duke rrëshqitur deri tek shtrati i lumit Neretva, informon Qendra operative e Drejtorisë federale për mbrojtje civile.

Në aksident është lënduar makinisti, i cili është dërguar në Klinikën universitare në Mostar. Midis udhëtarëve nuk ka të lënduar dhe ata janë dërguar me mjete tjera transportuese deri te destinacioni i fundit.

Komunikacioni hekurudhor është në ndërprerje, ndërsa është bllokuar edhe rruga lokale nga Shurmanci deri në Çaplina.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Të nderuar komentues! Duke mos dashur të cenojmë opinionet tuaja, lutemi që ato të mos përmbajnë gjuhë të urrejtjes, fyerje dhe ofendime personale dhe të jenë në lidhje me shkrimin, apo temën për të cilën komentohet. Në të kundërtën, nuk do të publikohen. Ju falenderojmë që na ndiqni dhe ju ftojmë të vazhdoni të jeni pjesë e Portalb.mk

*

VERZIONI DESKTOP