Ulet niveli i ujit të lumenjve

Nivelet e ujit të të gjithë lumenjve në Maqedoni janë më të larta nga mesatarja për në dhjetor, por janë në rënie në krahasim me ditën e djeshme me përjashtim të Vardarit tek Demir Kapia ku niveli është pothuajse i njëjtë si edhe ditën paraprake.

Sipas të dhënave të Drejtorisë për punë hidrometeorologjike (DPHM), tek niveli i liqeneve natyrore ka rritje të vogël në krahasim me mesataren për në dhjetor. Liqeni i Dojranit është 74 centimetra më lartë nga “0” kota, i Ohrit për 15, ndërsa i Prespës është për 4,17 metra më ulët nga minimumi i lejuar.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Të nderuar komentues! Duke mos dashur të cenojmë opinionet tuaja, lutemi që ato të mos përmbajnë gjuhë të urrejtjes, fyerje dhe ofendime personale dhe të jenë në lidhje me shkrimin, apo temën për të cilën komentohet. Në të kundërtën, nuk do të publikohen. Ju falenderojmë që na ndiqni dhe ju ftojmë të vazhdoni të jeni pjesë e Portalb.mk

*

VERZIONI DESKTOP