Premiera e komedisë “Vorbulla” sot do të shfaqet në Gostivar (FOTO)

Ashtu siç mban edhe emrin, e diçkaje që shkon vorbull, që merr trajtën e një hinkeje ku takohen rrjedha të ndryshme, të tilla si jetësore, premiera e komedisë “Vorbulla” pas Tetovës, sot për gostivarasit do të sjellë botën dramatike dhe komike në Qendrën Kulturore, njofton Portalb.mk.

Premiera e komedisë “Vorbulla” do të shfaqet sot, më 6 dhjetor, me fillim prej ora 19:30, në Qendrën Kulturore.

Komedia, me autorësi të Salajdin Salihut dhe në regji të Senad Abdulit e ndihmës-regjie Eli Ameti, mesazhin deri te gostivarasit artdashës do ta sjellë nëpërmjet aktorëve: Senad Ameti, Eli Ameti, Elmir Sejfullai, Sheqerije Iljazi, Andi Aliji dhe Abedin Alimi.

“Vorbulla”, si një komedi e lehtë, në fokus ose në qendër ka njeriun e kohës sonë. Si një njeri që gjallon në një botë plot trivialitet ai priret drejt esenciales duke e parë veten vetëm si një hije ose qenie e përjashtuar nga kjo botë. Atij, njeriut nuk i mbetet tjetër zgjidhje përpos ikjes. Po kjo është një ikje simbolike. Ose më saktë një tentim për të ikur nga kotësia.

Në luftën e ikjes nga gjithçka për të arritur në diçka të re, njeriu në jetë dhe aktorët në komedinë “Vorbulla” do të sjellin dy botë të ndara, ku njëra është dramatike e tjetra komike.

Përndryshe, dje komedia “Vorbulla” u dha në Qendrën Kulturore në Tetovë.

Në lidhje me premierën e djeshme, publiku i pranishëm vlerësoi se: “Në vorbullën e përsëritjeve të intrigave politike. Në vorbullën e situatave të pafundme që prodhojnë komiken dhe një sfond i trishtë arratisjesh që vjen si pasojë e groteskut të quajtur pushtet. Një tekst që i sjellë këto paradokse dhe që demaskon prapaskenat përmes komikes. Një lojë skenike që transmetoi komunikim me publikun. Komedia “Vorbulla” solli energji krijuese dhe komunikoi ngrohtë me publikun”.

Image may contain: 6 people, people smiling, text

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Të nderuar komentues! Duke mos dashur të cenojmë opinionet tuaja, lutemi që ato të mos përmbajnë gjuhë të urrejtjes, fyerje dhe ofendime personale dhe të jenë në lidhje me shkrimin, apo temën për të cilën komentohet. Në të kundërtën, nuk do të publikohen. Ju falenderojmë që na ndiqni dhe ju ftojmë të vazhdoni të jeni pjesë e Portalb.mk

*

VERZIONI DESKTOP