Raport: Ja cili popull nuk mund të jetojnë pa telefonat e tyre

Hulumtuesit kanë gjetur një ç’ekuilibër në kimikën e trurit të të rinjve të varur nga telefonat dhe internetit, sipas një studimi të paraqitur sot në takimin vjetor të Shoqatës Radiologjike të Amerikës Veriore (RSNA).

Sipas një studimi të kohëve të fundit të Pew Research Center, 46 për qind e amerikanëve thonë se nuk mund të jetonin pa telefonat e tyre. Ndërsa kjo ndjenjë është qartë hiperbolë, gjithnjë e më shumë njerëz po bëhen më shumë të varur nga smartfonët dhe pajisje të tjera portative elektronike për lajme, informacione, lojëra dhe madje edhe telefonata të rastit, transmeton Syri.net.

Së bashku me një shqetësim në rritje që të rinjtë, në veçanti, mund të shpenzojnë shumë kohë duke u ndezur në telefonat e tyre në vend të bashkëveprimit me të tjerët, vijnë pyetje për efektet e menjëhershme në tru dhe pasojat e mundshme afatgjata të zakoneve të tilla.

Hyung Suk Seo, M.D., profesor i neuroradiologjisë në Universitetin e Koresë së Seul, Korenë e Jugut, dhe kolegët përdorën spektroskopin e rezonancës magnetike (MRS) për të fituar njohuri unike në trurin e adoleshentëve të varur prej smartfonëve dhe internetit. MRS është një lloj MRI që mat përbërjen kimike të trurit.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Të nderuar komentues! Duke mos dashur të cenojmë opinionet tuaja, lutemi që ato të mos përmbajnë gjuhë të urrejtjes, fyerje dhe ofendime personale dhe të jenë në lidhje me shkrimin, apo temën për të cilën komentohet. Në të kundërtën, nuk do të publikohen. Ju falenderojmë që na ndiqni dhe ju ftojmë të vazhdoni të jeni pjesë e Portalb.mk

*

VERZIONI DESKTOP