ILIRI

Ilir jam ,e i lir s’jam!,

Ilir mua gjithë më thonë,

Ilir s’jam në vendin tonë!.

 

Fjala ilir nga kohët e lashta,

Brez pas brezi trashëgim,

Të ndarë në shumë pjesë,

S’dihet ku ka fillim,

E ku ka mbarim?.

 

A do bashkohemi ndonjëherë,

Të bëhemi tok për ç’doherë?.

 

Oj shqiponjë hapi fletrat ,

E na fut në gjoksin tënd.,

Na rretho ,e mos na lësho,

Kurrë për jetë e mot!..

 

Autor: Dashurije Baftijari – Abdullai

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Të nderuar komentues! Duke mos dashur të cenojmë opinionet tuaja, lutemi që ato të mos përmbajnë gjuhë të urrejtjes, fyerje dhe ofendime personale dhe të jenë në lidhje me shkrimin, apo temën për të cilën komentohet. Në të kundërtën, nuk do të publikohen. Ju falenderojmë që na ndiqni dhe ju ftojmë të vazhdoni të jeni pjesë e Portalb.mk

*

VERZIONI DESKTOP