Kirgizia në prag të inaugurimit të presidentit të vendit

Presidenti i zgjedhur i Kirgizisë, Sooronbai Jeenbekov, do të inaugurohet më 24 nëntor, në kryeqytetin Bishkek, që përbën kalimin e parë paqësorë të pushtetit në rajon.

Jeenbekov e zëvendëson presidentin Almazbek Atambaev, i cili ishte i ndaluar me kushtetutë të kandidonte edhe për një mandat, transmeton REL.

Jeenbekov ishte kryeministër në qeverinë e Atambaevit nga prilli deri në gusht të vitit 2017-të.

Sipas rezultateve zyrtare, Jeenbekov, ka fituar në zgjedhjet e 15 tetorit me 54 përqind të votave, të mjaftueshme për të shmangur balotazhin.

Sipas kritikëve, presidenti në largim, ka përdorur gjykatat, ligjin dhe nivelet e tjera të pushtetit për të sjellur ish-kryeministrin në pushtet.

Vëzhguesit ndërkombëtarë i kanë vlerësuar zgjedhjet si transparente, por siç thanë atë “me një numër të problemeve” gjatë numërimit dhe “kepërdorim të resurseve publike, presion në votues dhe blerje të botës”.

Inaugurimi i Jeenbekovit përbën kalimin e parë paqësor të pushtetit nga presidenti i zgjedhur që nga shpërbërja e Bashkimit Sovjetik në vitin 1991.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Të nderuar komentues! Duke mos dashur të cenojmë opinionet tuaja, lutemi që ato të mos përmbajnë gjuhë të urrejtjes, fyerje dhe ofendime personale dhe të jenë në lidhje me shkrimin, apo temën për të cilën komentohet. Në të kundërtën, nuk do të publikohen. Ju falenderojmë që na ndiqni dhe ju ftojmë të vazhdoni të jeni pjesë e Portalb.mk

*

VERZIONI DESKTOP