Koncert me rastin e ditëlindjes së Filarmonisë së Maqedonisë

“Gëzuar ditëlindjen” është titulluar koncerti i sontëm simfonik i Filarmonisë së Maqedonisë me të cilin institucioni më i vjetër muzikor në Maqedoni do ta shënojë 73 vjetorin e ekzistimit i cili do të mbahet në ora 20:00.

Në programin janë Preludi për orkestër nr. 2 nga kompozitori i Maqedonisë Pande Shahov, Koncerti virtuoz për violinë dhe orkestra nr. 1 nga Karl Goldmark, në të cilin si violinist do të performojë violinisti i shquar i Maqedonisë Lubisha Kirovski, si dhe poema atraktive simfonike “Amerikani në Paris” nga Xhorxh Greshvin nga viti 1928.

Koncertit do t’i paraprijë një përmbledhje e shkurtër e historisë së Filarmonisë së Maqedonisë të muzikologut Marko Kolovski, ndërsa do të paralajmërohet edhe ekspozita e fundit e fotografive të titulluar “Maestro”, kushtuar dirigjentëve më të rëndësishëm të Filarmonisë. Sponsor i edicionit të parë “Maestro” është “Ars Lamina”.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Të nderuar komentues! Duke mos dashur të cenojmë opinionet tuaja, lutemi që ato të mos përmbajnë gjuhë të urrejtjes, fyerje dhe ofendime personale dhe të jenë në lidhje me shkrimin, apo temën për të cilën komentohet. Në të kundërtën, nuk do të publikohen. Ju falenderojmë që na ndiqni dhe ju ftojmë të vazhdoni të jeni pjesë e Portalb.mk

*

VERZIONI DESKTOP