MIA: Diaspora dëshiron të investojë, por përballet me probleme

Maqedonia në masë të madhe e përmirësoi procesin për fillim të biznesit në vitet e ardhshme, por edhe krahas asaj, 55 përqind e investuesve nga diaspora kanë pasur probleme gjatë hapjes së kompanive, tregoi hulumtimi i zbatuar mes investuesve nga diaspora i publikuar në botimin e parë të buletinit hulumtues “2025 Vizion” i organizatës “Maqdonia 2025”.

“Ligje të ndërlikuara, korrupsion, administratë qeveritare, mungesë e ekspertizave praktike tek studentët e diplomuar dhe biznes kultura jo e mjaftueshme, sipas hulumtimit, janë problemet kryesore me të cilat përballen investuesit nga diaspora në udhëheqjen e bizneseve në Maqedoni”, njofton MIA.

Megjithatë edhe krahas vështirësive, 77 përqind e investuesve nga diaspora e rekomandojnë Maqedoninë, si destinacion investues. Shkaqet kryesore për investim, sipas tyre, janë shpenzimet e ulëta për fuqinë punëtore dhe për zhvillim të biznesit, forca e kualifikuar punëtore, dëshira që t’u ndihmohet miqve dhe familjes në Maqedoni dhe patrotizmi.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Të nderuar komentues! Duke mos dashur të cenojmë opinionet tuaja, lutemi që ato të mos përmbajnë gjuhë të urrejtjes, fyerje dhe ofendime personale dhe të jenë në lidhje me shkrimin, apo temën për të cilën komentohet. Në të kundërtën, nuk do të publikohen. Ju falenderojmë që na ndiqni dhe ju ftojmë të vazhdoni të jeni pjesë e Portalb.mk

*

VERZIONI DESKTOP