4 mitet që pengojnë rritjen e flokëve të gjata dhe të shëndetshme

Ne i kushtojmë shumë vëmendje shëndetit të flokëve tanë dhe shpenzojmë shumë para duke i bërë flokët të duken të trasha, të harlisura dhe me shkëlqyim. Megjithatë, nganjëherë mund të jetë e vështirë të kuptojmë se cilat produkte të kujdesit të flokëve janë më me vlerë për t’u blerë dhe cilat pjesë të këshillave ia vlen të ndjekim, transmeton Bota.al.

Shumë qime të humbura janë gjithmonë të këqija.

Çdo ditë rreth 150-200 qime bien nga koka jonë. Megjithatë, dy herë në vit, zakonisht në pranverë dhe në vjeshtë, flokët tanë kalojnë nëpër një fazë të quajtur telogen (gjithashtu e njohur si faza e pushimit të folikulit të flokëve). Gjatë kësaj faze, ato nuk  rritet më dhe thjesht qëndron në kokat tona. Kjo është arsyeja pse qimet pastaj bie në sasi të mëdha. Pastaj flokët e rinj (faza anagen) fillojnë të shfaqen në follicles e zbrazur të flokëve. Por nëse humbja e flokëve ndodh më shumë se dy herë në vit dhe për më shumë se një muaj, patjetër duhet të konsideroni vizitën tek mjekut.

Ka produkte që mund të bëjnë që flokët tuaj të rriten më shpejt.

Edhe medikamentet hormonale më të fuqishme nuk mund të detyrojnë qelizat të ndahen në një shpejtësi më të madhe, prandaj asnjë produkt kozmetik nuk mund të bëjë që flokët tuaj të rriten më shpejt. Shpejtësia e rritjes është një tipar gjenetik, dhe zakonisht është 1 cm në muaj.

Të dy shampot dhe pastruesi duhet të aplikohen në të gjithë gjatësinë e flokëve.

Në të vërtetë, shampo është një produkt për pastrimin jo të flokëve, por kokës, dhe kjo është arsyeja pse ajo duhet të zbatohet në rrënjët. Shkuma dhe shampo pastron  mbetjet që janë në flokë, ndërsa shpëlarje do të jetë e mjaftueshme për të pastruar gjithë gjatësinë e flokëve.Megjithatë, është e kundërta me pastruesi: duhet ta përdorni vetëm për flokët. Rrënjët e flokëve janë natyrisht më të shëndetshme dhe marrin vaj shumë më të shpejtë, kështu që efekti hidratues i një kondicioneri nuk është i nevojshëm.

 

Tharja me tharëse prish flokët.

Në të vërtetë, tharësit e flokëve, si dhe çarçafët e ndryshëm të flokëve, ndikojnë negativisht vetëm “flokët e zhveshur” – flokët që nuk janë të mbrojtura nga ndonjë produkt si boja. Nëse përdorni produkte kozmetike të veçanta për të stiluar flokët, të tilla si një shkumë flokësh ose një lloj të mbrojtjes termike, ju nuk keni nevojë të shqetësohen për shëndetin e flokëve tuaj./Bota.al/

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Të nderuar komentues! Duke mos dashur të cenojmë opinionet tuaja, lutemi që ato të mos përmbajnë gjuhë të urrejtjes, fyerje dhe ofendime personale dhe të jenë në lidhje me shkrimin, apo temën për të cilën komentohet. Në të kundërtën, nuk do të publikohen. Ju falenderojmë që na ndiqni dhe ju ftojmë të vazhdoni të jeni pjesë e Portalb.mk

*

VERZIONI DESKTOP