Putin: Ushtria ruse dhe marina duhet të kenë armë më moderne

Ushtria dhe marina ruse duhet të pajisen me armë më moderne të cilat i marrin parasysh ndryshimet e mundshme në strategjinë dhe taktikën e luftës në të ardhmen, deklaroi sot presidenti rus Vlladimir Putin, duke folur për programin e ri për armatim.

“Nëse dëshirojmë të fitojmë, duhet të jemi më të mirë”, theksoi Putin, duke shtuar se dispozitat kyçe të programit të ri kanë për qëllim që të sigurojnë rikthimin e garantuar strategjik, ndërsa në rast të kanosjes së jashtme – neutralizimin efikas.

Në takimin me përfaqësuesit kryesor të industrisë mbrojtëse ruse dhe personat zyrtarë ushtarak, Putin paralajmëroi se është nga fundi përpunimi i projektit të programit shtetëror për furnizim të armëve bërthamore.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Të nderuar komentues! Duke mos dashur të cenojmë opinionet tuaja, lutemi që ato të mos përmbajnë gjuhë të urrejtjes, fyerje dhe ofendime personale dhe të jenë në lidhje me shkrimin, apo temën për të cilën komentohet. Në të kundërtën, nuk do të publikohen. Ju falenderojmë që na ndiqni dhe ju ftojmë të vazhdoni të jeni pjesë e Portalb.mk

*

VERZIONI DESKTOP