Gruevski u takua me presidentin e Republikës së Shqipërisë Ilir Meta

Kryetari i VMRO-DPMNE-së, Nikolla Gruevski sot së bashku me sekretarin e përgjithshëm të VMRO-DPMNE-së Hrisitan Mickovski dhe anëtarin e komitetit ekzekutiv, Aleksandar Nikollovski realizoi takim me presidentin e Republikës së Shqipërisë, Ilir Meta.

Në takim, siç kumtojnë nga VMRO-DMNE, u bisedua për marrëdhëniet Maqedoni-Shqipëri, për gjendjen aktuale politike dhe për prioritetet strategjike të Republikës së Maqedonisë.

Bashkëbiseduesit i riafirmuan angazhimet për bashkëpunimin e hapur ekonomik dhe politik mes dy shteteve bazuar në parime.

Gruevski theksoi se në pikëpamje të realizimit të prioritetit për hyrje në NATO e rëndësishme është mbështetja e të gjitha vendeve anëtare të aleancës përfshirë edhe mbështetjen e Republikës së Shqipërisë, ndërsa njëherit i theksoi edhe sfidat e vazhdueshme të përbashkëta për progres në rrugën drejt Bashkimit Evropian, në përmbushjen e të cilave bashkëpunimi është i mirëseardhur.

Njëhjerit Gruevski theksoi se nga shtetet fqinje duhet të pritet politikë e respektimit të ndërsjellë dhe kontribut për përforcimin dhe plotësimin e prioriteteve. Politika e tillë do të çoj deri në relaksimin e atmosferës dhe ndërtimin e besimit i cili nevojitet për progresin ekonomik dhe politik të rajonit.

Ndryshe, Meta sot u taku edhe me presidentin e shtetit, Gjorgje Ivanov dhe me kryetarin e parlamentit të Maqedonisë, Talat Xhaferi dhe me kryetarin e Bashkimit Demokratik për Integrim, Ali Ahmeti, si dhe me kryeministrin Zoran Zaev.

LEXO EDHE:

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Të nderuar komentues! Duke mos dashur të cenojmë opinionet tuaja, lutemi që ato të mos përmbajnë gjuhë të urrejtjes, fyerje dhe ofendime personale dhe të jenë në lidhje me shkrimin, apo temën për të cilën komentohet. Në të kundërtën, nuk do të publikohen. Ju falenderojmë që na ndiqni dhe ju ftojmë të vazhdoni të jeni pjesë e Portalb.mk

*

VERZIONI DESKTOP