Tramp e kthen Korenë e Veriut në listën e shteteve të cilat “sponsorizojnë terrorizmin”

Presidenti amerikan, Donald Tramp paralajmëroi se do ta kthejë Korenë e Veriut në listën e shteteve të cilat e “sponsorizojnë terrorizmin”, që do të thotë sanksione të reja për atë vend.

Këtë hap Tramp e kumtoi sot gjatë takimit me kabinetin e tij në Shtëpinë e Bardhë. Ai, gjithashtu, tha se Ministria e Financave nesër do të publikojë sanksione të reja kundër Koresë së Veriut.

“Duhej ta bënim këtë shumë më herët”, tha Tramp.

Koreja e Veriut u mënjanua nga ajo listë në vitin 2008 nga ana e presidentit të atëhershëm, Xhorxh Bush.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Të nderuar komentues! Duke mos dashur të cenojmë opinionet tuaja, lutemi që ato të mos përmbajnë gjuhë të urrejtjes, fyerje dhe ofendime personale dhe të jenë në lidhje me shkrimin, apo temën për të cilën komentohet. Në të kundërtën, nuk do të publikohen. Ju falenderojmë që na ndiqni dhe ju ftojmë të vazhdoni të jeni pjesë e Portalb.mk

*

VERZIONI DESKTOP