CNN: Mugabe u dakordua që të tërhiqet nga funksioni president i Zimbabves

Lideri shumëvjeçar i Zimbabves, Robert Mugabe sot u dakordua që të tërhiqet nga funksioni president, njoftoi televizioni CNN, vetëm një ditë pasi që ai iu drejtua kombit, por nuk paralajmëroi se do të japë dorëheqje siç pritej.

Funksionarë nga Unioni nacional qeveritar afrikan i Zimbabves – Fronti patriotik (ZANU -PF) i Mugabes deklaruan se Mugabe u dakordua që të tërhiqet.

Mugabe me ditë përballet me presion nga ana e armatës dhe Emerson Mnangagva, ish-bashkëpunëtori i tij dhe nënkryetar, të cilin Mugabe tentoi ta shkarkojë nga funksioni.

Shkarkimi i Mnangavës dhe përpjekja e Mugabes që ta vendos bashkëshorten e tij Grejs në krye të shtetit, shkaktoi reagime nga ana e armatës.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Të nderuar komentues! Duke mos dashur të cenojmë opinionet tuaja, lutemi që ato të mos përmbajnë gjuhë të urrejtjes, fyerje dhe ofendime personale dhe të jenë në lidhje me shkrimin, apo temën për të cilën komentohet. Në të kundërtën, nuk do të publikohen. Ju falenderojmë që na ndiqni dhe ju ftojmë të vazhdoni të jeni pjesë e Portalb.mk

*

VERZIONI DESKTOP