Gjykata Supreme irakiane e shpalli referendumin kurd për jokushtetues

Gjykata Supreme e Irakut e shpalli jokushtetues referendumin për pavarësi të Kurdistanit të Irakut të zbatuar në shtator.

Me vendimin e Gjykatës Supreme “zhvlerësohen të gjitha pasojat e referendumit dhe rezultatet e tij”, qëndron në kumtesën e Gjykatës.

Qeveria irakiane e vendosi prishjen e referendumit si para kusht për fillimin e dialogut.

Autoritetet kurde refuzojnë të heqin dorë nga rezultatet e referendumit, ku shumica e votuesve u prononcuan për pavarësinë e Kurdistanit të Irakut.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Të nderuar komentues! Duke mos dashur të cenojmë opinionet tuaja, lutemi që ato të mos përmbajnë gjuhë të urrejtjes, fyerje dhe ofendime personale dhe të jenë në lidhje me shkrimin, apo temën për të cilën komentohet. Në të kundërtën, nuk do të publikohen. Ju falenderojmë që na ndiqni dhe ju ftojmë të vazhdoni të jeni pjesë e Portalb.mk

*

VERZIONI DESKTOP