Tortë me plazma

Përbërësit:

600 ml qumësht
2 puding me shije ajke te embel
3 luge sheqer
80 gr margarin
100 ml ajkëe embel (hoplla per embelsira)
300 gr biskotaplazma
Pak qumështper njomjen e biskotave

Hapat:

Përzijmë pluhurin e pudinges me pak qumesht te ftohet kurse pjesen tjeter te qumeshtit e veme te vloje em sheqerin.

Ne qumeshtin qe vlon shtojme pudingat e tretura dhe perziejme derisa te traseht kremi i pudinges,largojme nga zjarri.

Shtojme margarinen e coptuar dhe perzijme derisa te shkrihet margarina.

Pastaj shtojem ajken e embel ashtu sic eshte e lengshme dhe perzijme te gjitha se bashku.

Ne kallepin e ngusht te mbuluar me plastfolie,qesim disa luge nga kremi,qesim nje shtrese biskotash te njomura paraprakisht ne pak qumesht,pastaj prap krem,prap biskota dhe ne shtresene fundt le te mbesin biskotat.

Mbulojme me plastfolie dhe leme te ftohet per disa ore ne frigorifer.

Pastaj kthejm permbys enen ne nje tabaka,largojme plastfolien dhe servojme sipas deshires.

Burimi: Kuzhinashqiptare.com

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Të nderuar komentues! Duke mos dashur të cenojmë opinionet tuaja, lutemi që ato të mos përmbajnë gjuhë të urrejtjes, fyerje dhe ofendime personale dhe të jenë në lidhje me shkrimin, apo temën për të cilën komentohet. Në të kundërtën, nuk do të publikohen. Ju falenderojmë që na ndiqni dhe ju ftojmë të vazhdoni të jeni pjesë e Portalb.mk

*

VERZIONI DESKTOP