TETOVA

Si shtyllë krenare,

qëndron nën Sharr.

Flaka as topi ,

Aspak se trèmbi.

Fshehurazi  malet ,

I kishin  mbushur me ushtarë

Luftë i shpalli,

Palës tjetër sllave

 

Gjasht kushte kërkonte,

Që ti plotësonte.

Aspak se mundonte,

Që marrveshje t ‘bënte!

 

Ky është ” shtet”,

Kjo është “Maqedoni”,

Ç’ka kërkon këtu,

Këta “shiptari”.

Ja se ç’na bënë,

Ata shqipëtarë.

Në një ditë marsi,

Krisën pushkën e pare!.

 

I ngritën flamujt,

Flamurët kombtare.

I hapët universitetet,

Për të gjithë shkollarët!.

 

I treguan botës,

Të gjithë botës mbarë.

Se na jemi trima,

Jemi kastriota,

E duam shqiponjën ,

Se është e jona.

 Autor: Dashurije Baftijari – Abdullai

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Të nderuar komentues! Duke mos dashur të cenojmë opinionet tuaja, lutemi që ato të mos përmbajnë gjuhë të urrejtjes, fyerje dhe ofendime personale dhe të jenë në lidhje me shkrimin, apo temën për të cilën komentohet. Në të kundërtën, nuk do të publikohen. Ju falenderojmë që na ndiqni dhe ju ftojmë të vazhdoni të jeni pjesë e Portalb.mk

*

VERZIONI DESKTOP