Bie numri i nxënësve në shkollat e Manastirit

Katastrofale janë pasojat nga ulja e natalitetit, si dhe nga vala e madhe e migrimeve që Manastiri është prekur vitet e fundit. Shkollat qendrore të qytetit si dhe ato në vendbanimet rurale asnjëherë nuk kanë pasur numër kaq të ulët të nxënësve, njofton Portalb.mk.

Ky është viti i tretë që Këshilli i Komunës së Manastirit jep pajtim që mësimi të zhvillohet edhe në paralele me numër më të ulët të nxënësve nga numri më i vogël i lejuar që është 24. Masat e tilla po merren që të mos vihet deri te mbyllja e paraleleve dhe të largohen nga puna kuadri arsimor.

Sipas raporteve të cilat shkollat fillore i kanë dorëzuar në Këshill, në shkollat e qytetit ka paralele që punojnë edhe me pesë nxënës. Kështu, shkolla “Gjorgi Sugarev” ka kërkuar në klasën e nëntë njëra nga paralelet të mbijetojë me pesë nxënës. Në klasën e tetë një paralele është me shtatë nxënës, ndërsa një tjetër me njëmbëdhjetë.

Shkolla fillore “Goce Dellçev” edhe pse është në qendër të Manastirit, ka paralele me gjysmën e numrit të nxënësve nga minimalja ligjore, gjegjësisht nga dymbëdhjetë në klasën e katërt, pestën, gjashtën dhe tetën. Shkolla fillore “Dame Gruev” ka gjashtë paralele me ka 14 nxënës. Në shkollën “Kirili dhe Metodij” që gjithashtu është në qendër të qytetit, nga klasa e parë deri të nëntën ka mbetur vetëm me dy paralele. E ngjashme është gjendja edhe në shkollat tjera.

Edhe në shkollat e mjediseve rurale ka rënie të numrit të nxënësve. Shkolla në Caparë ka klasa me tre nxënës, në Lapica gjithashtu me tre dhe në Logovard me pesë nxënës.

E ngjajshme është situata edhe në shkollat e mesme ku në shkollën e bujqësisë “Kuzman Shapkarev” një paralele nga viti i parë ka nëntë nxënës. Ka edhe klasa me gjashtë deri në tetë nxënës.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Të nderuar komentues! Duke mos dashur të cenojmë opinionet tuaja, lutemi që ato të mos përmbajnë gjuhë të urrejtjes, fyerje dhe ofendime personale dhe të jenë në lidhje me shkrimin, apo temën për të cilën komentohet. Në të kundërtën, nuk do të publikohen. Ju falenderojmë që na ndiqni dhe ju ftojmë të vazhdoni të jeni pjesë e Portalb.mk

*

VERZIONI DESKTOP