Kardiologët me qëndrim të ri: Hipertensioni është nga 130/80

Kardiologët amerikanë kanë njoftuar ndryshim në përkufizimin e hipertensionit dhe tani ata vlerësojnë se ai fillon kur tensioni i gjakut arrin 130/80, në vend të përkufizimit të mëparshëm që ishte 140/90.

Ky udhëzim është paraqitur këtë javë në konferencën vjetore të Shoqërisë Amerikane të Kardiologjisë në Anahajm, në Kaliforni.

Me revizionin e parë të orientimeve për hipertensionin nga vitit 2003, merret një përkufizim i ri, sipas të cilit 46 për qind e të rriturve amerikanë kanë  tension të lartë të gjakut, derisa paraprakisht  ishte 32 për qind.

Me drejtimet e reja eliminohet kategoria e “para-hipertensionit” i cili të bëjë me tensionin sistolen  nga 120 deri në 239 dhe atë diastol midis 80 dhe 89.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Të nderuar komentues! Duke mos dashur të cenojmë opinionet tuaja, lutemi që ato të mos përmbajnë gjuhë të urrejtjes, fyerje dhe ofendime personale dhe të jenë në lidhje me shkrimin, apo temën për të cilën komentohet. Në të kundërtën, nuk do të publikohen. Ju falenderojmë që na ndiqni dhe ju ftojmë të vazhdoni të jeni pjesë e Portalb.mk

*

VERZIONI DESKTOP