Ushtarët e pushtojnë televizionin shtetëror të Zimbabves, shpërthime në qendër të Harares (video)

Disa ushtarë herët në mëngjes e pushtuan selinë e televizionit shtetëror të Zimbabves, Ze Bi Si, kumtuan dy të punësuar në këtë medium.

Sipas mediave perëndimore, disa shpërthime të fuqishme kanë jehuar në qendrën e kryeqytetit Harare, me ç’rast ushtarët kanë qenë të sistemuar në rrugët e qytetit dhe e kanë pushtuar televizionin shtetëror. Ndaj disa punonjësve medial është përdorur forcë, por u është kumtuar që të mos shqetësohen, pasi që ushtarët janë aty që ta ruajnë televizionin.

Ngjarjet i përforcojnë spekulimet për grusht shtet ndaj presidentit 93-vjeçar, Robert Mugabe.

Ambasada amerikane në Zimbabve kumtoi se sot do të jetë e mbyllur, ndërsa personelin dhe shtetasit e saj në vend i porositi të qëndrojnë në shtëpitë e tyre për shkak të jostabilitetit politik.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Të nderuar komentues! Duke mos dashur të cenojmë opinionet tuaja, lutemi që ato të mos përmbajnë gjuhë të urrejtjes, fyerje dhe ofendime personale dhe të jenë në lidhje me shkrimin, apo temën për të cilën komentohet. Në të kundërtën, nuk do të publikohen. Ju falenderojmë që na ndiqni dhe ju ftojmë të vazhdoni të jeni pjesë e Portalb.mk

*

VERZIONI DESKTOP