Sugareski: Shpronësimet e shumta janë pengesë për gazifikimin e Tetovës

Një pjesë e konsiderueshme e shumës së planifikuar prej 2,19 miliardë denarësh për procesin e gazifikimit me Propozim buxhetin për vitin 2018 janë dedikuar për shpronësimet e shumta të tokës, që janë problem kyç për këtë projekt, informoi sot ministri i Transportit dhe Lidhjeve, Goran Sugareski.

Konkretisht, theksoi se ka problem serioz në degën për ndërlidhje nga Negotina deri në Manastir, në pjesën para Prilepit, ku janë regjistruar një numër i madh i shpronësimeve, ndërkaq i njëjtë është rasti edhe drejt Tetovës. Një pjesë e mirë e mjeteve që janë paraparë për gazifikimin kanë të bëjnë me shpronësimin e tokës e cila duhet të bëhet me qëllim që të dilet më shpejtë nga ajo punë dhe të mund të përfundohet ndërtimi i sistemit gazpërçues”, deklaroi Sugareski, duke u përgjigjur në pyetje të gazetarëve gjatë pjesëmarrjes në forumin “Rregullativa nga sfera e planifikimit hapësinor, toka e ndërtimtarisë dhe instalimet për ndërtim”.

Ministri potencoi se gazifikimi, për të cilin me investimet e planifikuara kapitale për vitin e ardhshëm janë ndarë 310 milionë denarë më shumë se vitin e kaluar, është projekt jashtëzakonisht i rëndësishëm për qytetarët dhe një pjesë e programit qeveritar.

Në buxhetin për vitin e ardhshëm Minsitrisë së Transportit dhe Lidhjeve i janë paraparë shpenzime të rritura kapitale për ndërtim të gazpërçuesit në shumë prej 150 milionë denarësh, 50 milionë denarë për Teleferikun, nga 20 milionë denarë më shumë për ndërtimin e banesave sociale dhe për rregullimin infrastrukturor të zonës në Vizbeg, si dhe 63 milionë denarë shtesë për projektin “Qyteti i diellit”.

Ministria e Transportit dhe Lidhjeve, sipas buxhetit të propozuar, do të duhet t’i ulë shpenzimet për udhëtime, për shërbime kontraktuese dhe kapitale dhe për shpenzime të tjera joproduktive.

Shuma e paraparë prej 3,5 miliardë denarëve për infrastrukturën rrugore dhe hekurudhore me Propozim-buxhetin për vitin 2018, mes të tjerash janë të dedikuara për autostradën Demir Kapi – Smokvicë, e cila, siç potencoi Sugareski, pritet të përfundohet vitin e ardhshëm, për ripërtëritje të disa rrugëve, intensifikim të ndërtimit të hekurudhës nga Korridori 8, përfundimi i ndërtimit të hekurudhës Manastir – Kremenicë, ripërtëritje e infrastrukturës hekurudhore nga Korridori 10, ndërtimi i drejtimit rrugor Gradsko-Drenovë.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Të nderuar komentues! Duke mos dashur të cenojmë opinionet tuaja, lutemi që ato të mos përmbajnë gjuhë të urrejtjes, fyerje dhe ofendime personale dhe të jenë në lidhje me shkrimin, apo temën për të cilën komentohet. Në të kundërtën, nuk do të publikohen. Ju falenderojmë që na ndiqni dhe ju ftojmë të vazhdoni të jeni pjesë e Portalb.mk

*

VERZIONI DESKTOP