Debati për ligjin për gjuhët vazhdon nesër

Edhe në pjesën e pasdites të vazhdimit të sotëm të seancës së 15-të, deputetët i kanë paraqitur  qëndrimet e ndryshme rreth projekt-ligjin për përdorimin e gjuhëve.

T’i përforcojmë ngjashmëritë pa garë etnike, të shkojmë përpara, të gjejmë zgjidhje të përbashkëta. Na duhet shoqëri bashkëhokore, multukulturore, multietnike, multiqytetare, ishte  porosia e shumicës qeveritare e cila bëri thirrje fillimisht të miratohet nevoja nga miratimi i ligjit, që pastaj të hyhet në debat thelbësor i cili do t’i heqë të gjitha dilemat dhe dyshimet rreth përmbajtjes dhe esencës së saj, transmeton MIA. 

Opozita, ndërkaq,  e përsëriti qëndrimin se ligji është jokushtetues dhe se zbatimi tij do të sjellë në dygjuhësinë në të gjithë vendin. Ligji është i panevojshëm dhe i pabazë, sepse Marrëveshja e Ohrit e rregullon këtë çështje, miratohet në mënyrë të përshpejtuar dhe pa konsultime me ekspertë, theksuan nga VMRO-DPMNE dhe paralajmëruan  intervenim me amendamentet.

Mjaft është, përmendi Tuntev, nga vordingu se LSDM i ka dhënë dikujt ndonjë të drejtë. Në pajtim me ligjin, bëhet fjalë për diçka që u takon qytetarëve sipas dispozitave kushtetuese.

Debati kuvendor do të vazhdojë nesër në orën 12.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Të nderuar komentues! Duke mos dashur të cenojmë opinionet tuaja, lutemi që ato të mos përmbajnë gjuhë të urrejtjes, fyerje dhe ofendime personale dhe të jenë në lidhje me shkrimin, apo temën për të cilën komentohet. Në të kundërtën, nuk do të publikohen. Ju falenderojmë që na ndiqni dhe ju ftojmë të vazhdoni të jeni pjesë e Portalb.mk

*

VERZIONI DESKTOP