Gërhitja mund të shkaktojë sëmundjen Alzheimer!

Një  studim i ri ka gjetur se të gjithë ata që vuajnë nga apnea e gjumit janë në një rrezik më të lartë të zhvillimit të sëmundjes Alzheimer. Sipas studimit personat që gërhisnin në  gjumë kishin një ndërtim të një proteine ​​toksike në trurin e tyre të quajtur beta-amyloid që shkakton Alzheimer, sëmundje progresive të trurit duke shkaktuar dëmtim në kujtesën dhe funksionin njohës, shkruan Bota.al.

Proteina  formoheshin për shkak të frymëmarrjes së penguar nga gërhitja e rëndë si pasojë e apneas gjumë. Por ekspertët tregoi se trajtimet e përdorura për të qetësuar gërhitjen dhe për të rritur rrjedhën e oksigjenit mund të jenë në gjendje të parandalojnë sëmundjen e Alzheimerit.

Apnea e gjumit është një çrregullim potencial serioz i gjumit i lidhur kryesisht me gërhitjen e  rëndë në të cilin frymëmarrja ndalon në mënyrë të përsëritur.Nëse nuk trajtohet, privimi i oksigjenit nga apnea e gjumit mund të rezultojë në një numër në rritje të problemeve shëndetësore, duke përfshirë presionin e lartë të gjakut, goditjen e zemrës, dështimin e zemrës, diabetin dhe sulmet në zemër.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Të nderuar komentues! Duke mos dashur të cenojmë opinionet tuaja, lutemi që ato të mos përmbajnë gjuhë të urrejtjes, fyerje dhe ofendime personale dhe të jenë në lidhje me shkrimin, apo temën për të cilën komentohet. Në të kundërtën, nuk do të publikohen. Ju falenderojmë që na ndiqni dhe ju ftojmë të vazhdoni të jeni pjesë e Portalb.mk

*

VERZIONI DESKTOP