Kuvend, kërkohet që ligji i gjuhëve të jetë barazi për të gjithë qytetarët e Maqedonisë

Seanca e 15-të e Kuvendit të Maqedonisë e cila u ndërpre për shkak të zgjedhjeve lokale dhe në rend dite të së cilës është leximi i parë i ligjit të gjuhëve sërish përplasi shumicën parlamentare, Bashkimin Demokratik për Integrim (BDI) dhe Lidhjen Social Demokrate të Maqedonisë (LSDM) me VMRO-DPMNE-në, për shkak të vlerësimeve “se i njëjti nuk paraqet barazi të qytetarëve dhe se nuk do të përkrahet nga opozita maqedonase”, raporton Portalb.mk.

“Ligji i ri për gjuhën shqipe nuk i plotëson të drejtat e të gjithë shqiptarëve. Pasi që edhe në Kavadar ka shqiptar, por ato nuk do të mund ta përdorin gjuhën shqipe sepse kjo mënyrë e përdorimit të gjuhës shqipe nuk është garanci se ajo do të përdoret nga shqiptarët” tha Pançe Minov nga VMRO-DPMNE-ja.

Në këtë reagoi deputeti i BDI-së, Xhevat Ademi duke thënë që “fillimisht ti duhet ta mësosh gjuhën shqipe që të mund të flasësh me mua pa kufje”.

Deputetja e VMRO-DPMNE-së, Ana Llashkova tha se “edhe pse ky ligj nuk kërcënon kushtetutën dhe gjuhën maqedonase, sërish ne nuk do të votojmë për të sepse ai nuk i plotëson interesat e të gjithë shqiptarëve”.

Ndërkaq, deputetët e LSDM-së thanë se ligji i gjuhëve që është në procedurë kuvendorë do të zgjidh çështjet e 16 viteve të fundit.

Seanca e 15-të e Kuvendit ku në rend dite është leximi i parë i ligjit të gjuhëve do të ndreprehet pasi që propozim-buxheti 2018 tashmë ka hyrë në senacë kuvendore, debati për gjuhën shqipe do të ndërprehet deri në miratim të buxhetit 2018.

Ndryshe, ligji i gjuhëve në seancë plenare i parapriu mbështetjes ligjore të Komisionit të Kuvendit për Çështje Evropiane  dhe Komisionit për Sistem Politik dhe Marrëdhënie midis Bashkësive. Ardhja e ligjit të gjuhëve në Kuvendin e Maqedonisë, bëri që deputetit i VMRO-DPMNE-së, Ilija Dimovski gjatë seancës plenare të kërkojë pauzë, pauzë kjo që ka zvarritur edhe më shumë kalimin e këtij propozim-ligji me debat të shkurtër dhe në mënyrë të përshpejtuar, pasi që i njëjti mban flamurin evropian.

Sipas asaj që u tha nga kryeministri i Maqedonisë, Zoran Zaev dhe zëvendëskryeministri për Çështje Evropiane, Bujar Osmani vendosja e flamurit evropian është bërë me kërkesë të Bashkimit Evropian, vend ky që respekton ndryshimet në shoqëri. Vendosja e flamurit dhe plotësimi i kërkesës së BE-së do të përshpejton procesin eurointegrues të Maqedonisë.

Debati për të njëjtin u ndërpre më 23 shtator, pasi që filloi fushata zgjedhore për zgjedhjet lokale të 15 tetorit.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Të nderuar komentues! Duke mos dashur të cenojmë opinionet tuaja, lutemi që ato të mos përmbajnë gjuhë të urrejtjes, fyerje dhe ofendime personale dhe të jenë në lidhje me shkrimin, apo temën për të cilën komentohet. Në të kundërtën, nuk do të publikohen. Ju falenderojmë që na ndiqni dhe ju ftojmë të vazhdoni të jeni pjesë e Portalb.mk

*

VERZIONI DESKTOP