Një buxhet, dy konferenca për shtyp

Gajur Ramadani

Gajur Ramadani

Sot na u prezantua buxheti i shtetit për vitin 2018. Dhe nuk do të ishte asgjë për çudi përveç kureshtjes se si ndahet kulaçi qeveritarë për tu komentuar dhe kritikuar pastaj nga kritikët apo opinioni më i gjerë. Por, ajo që ra në sy ishte se prezantimi i buxhetit u bë ndaras nga partnerët e koalicionit. Kryeministri Zoran Zaev bashkë me ministrin e financave prezantuan buxhetin dhe e arsyetuan të njëjtin.

Pak më vonë po për të njëjtin buxhet, pres konferencë mbajti zëvendës kryeministri Hazbi Lika bashkë me ministrat dhe zëvendësministrat shqiptarë. Edhe ata e prezantuan buxhetin e shtetit sipas mënyrës së tyre.

Pra, buxheti i një shteti u prezantua ndaras, njëherë nga kryeministri me njerëzit e tij e pastaj zëvendës kryeministri shqiptar me njerëzit e tij.

A nuk është kjo indikativë se diçka nuk është në rregull?!

A nuk tregon kjo se partnerët e koalicionit nuk kanë forcë të prezantohen bashkërisht?!

Paraqitja ndaras në opinion dhe prezantimi i buxhetit nga kryeministri  e pastaj nga zëvendës kryeministri  veç e veç, padyshim reflekton ndasi dhe mospërputhshmëri ndërmjet partnerëve të koalicionit, pavarësisht se e arsyetojnë apo lëvdohen me buxhetin. Kjo mënyrë e prezantimit flet qartë se partnerët e koalicionit durohen me forcat e fundit dhe kjo forcë që i mban bashkë nuk jep shpresë për qëndrueshmëri të gjatë.

Sikur të ishte vërtet i fortë dhe koheziv koalicioni i tanishëm qeveritar, ajo që pritej të paktën nga opinioni më i gjerë ishte që kryeministri Zaev dhe zëvendës kryeministrat e qeverisë së tij së bashku me ministrat të prezantojnë buxhetin e shtetit për vitin kalendarik 2018.

Kjo nuk ndodhi. Kjo tregon se qeveria Zaev është “dashuri zori”  dhe i ngjanë një “veture” që drejtohet  nga dy vozitës që synoj në kahe të kundërta.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Të nderuar komentues! Duke mos dashur të cenojmë opinionet tuaja, lutemi që ato të mos përmbajnë gjuhë të urrejtjes, fyerje dhe ofendime personale dhe të jenë në lidhje me shkrimin, apo temën për të cilën komentohet. Në të kundërtën, nuk do të publikohen. Ju falenderojmë që na ndiqni dhe ju ftojmë të vazhdoni të jeni pjesë e Portalb.mk

*

VERZIONI DESKTOP