Puna e Kuvendit, Xhaferi nuk pret më debat “procedural”

Dhjetë grupet parlamentare të koalicionit të VMRO-DPMNE-së të cilat me debatin procedural dhe vlerësimet “antikushtetuese” në Kuvendin e Maqedonisë bllokonin miratimin e shumë ligjeve dhe emërimeve, sipas kryetarit të Kuvendit të Maqedonisë, Talat Xhaferi janë të kaluara, pasi që sipas tij me rikthimin e punës së Kuvendit pas një  pauze njëmujore e njëjta nuk të ndodhë sërish, raporton Portalb.mk.

Sipas tij, në periudhën dyjavore derisa zgjat debati për propozim-buxhetin 2018, Xhaferi do të përpiqet që të formojë grup të punës ku do të propozohet që ministritë propozim-ligjet fillimisht tua prezantojnë deputetëve të VMRO-DPMNE-së, e më pas të vendoset në seancë plenare.

“Do të kërkojë që ministritë propozim-ligjet fillimisht t’ua prezantojnë deputetëve të VMRO-DPMNE-së e më pas të vihet në seancë plenare. Kjo është më mirë për të shmangur dilemat dhe debatet e panevojshme për ligjet të cilat u bënë deri më tash në seancë kuvendore të cilat zvarritën punën e Kuvendit”, tha Xhaferi.

Një tjetër mundësi e tejkalimit të bllokadës kuvendore, sipas Xhaferit është se tashmë është marrë mësimi se Kuvendi është vend ku duhet të shikohen interesat politike e jo partiake.

“Ka kaluar koha kur sjelljet e deputetëve do të paraprihen nga politika. Zgjedhjet parlamentare dhe ato lokale na e dhanë mësimin se Kuvendi është vendi ku shikohen interesat e qytetarëve e jo interesat e partive politike”, tha Xhaferi.

Në takim me gazetarët, kryetari i Kuvendit Talat Xhaferi tha se deri në fund të vitit 2017 pritet të miratohet ligji i gjuhëve, Buxheti i Maqedonisë për vitin 2018, emërimi e prokurorit publik, zgjedhja e anëtarëve të rinj të Qeverisë së Maqedonisë dhe marrëveshja Maqedoni-Bullgari.

Sipas tij, meqë propozim buxheti i vitit 2018 nuk ka arritur ende në Kuvend, ekziston mundësia që bashkërish me të në Kuvend të debatohet edhe për prokurorin publik, ndërkohë që nëse arrin propozim për emërimin e anëtarëve të rinj të Qeverisë atëherë ata janë më parësor. Buxheti i Maqedonisë në seancë plenare i paraprinë debatit dhjetëditor në komisionet kuvendore, në të cilën periudhë edhe nuk mbahen seanca kuvendore.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Të nderuar komentues! Duke mos dashur të cenojmë opinionet tuaja, lutemi që ato të mos përmbajnë gjuhë të urrejtjes, fyerje dhe ofendime personale dhe të jenë në lidhje me shkrimin, apo temën për të cilën komentohet. Në të kundërtën, nuk do të publikohen. Ju falenderojmë që na ndiqni dhe ju ftojmë të vazhdoni të jeni pjesë e Portalb.mk

*

VERZIONI DESKTOP