Buxheti 2018, ja ku do të harxhohen paratë e qytetarëve të Maqedonisë (Infografik)

Qeveria e Maqedonisë në seancën e mbrëmshme e ka shqyrtuar dhe miratuar propozim – buxhetin e Republikës së Maqedonisë për vitin 2018 dhe ka sjellë konkluzion që propozimi për shpenzimet e buxhetit për vitin e ardhshëm të dorëzohet në procedurë të debatit dhe miratimit në Kuvend, njofton Portalb.mk.

Sipas propozim – buxhetit, për vitin 2018, 32% e buxhetit të përgjithshëm janë ndarë për mbrojtje sociale dhe të fëmijëve; 19% për zhvillim ekonomik dhe çështje financiare; 14% për shëndetësi; 11% për arsim, shkencë dhe sport; 5% për rend publik dhe siguri; 5% për ndërtimtari, transport, komunikim dhe ekologji; 5% për bujqësi; 3% për mbrojtje; 2% për punë të jashtme dhe integrime në BE; 2% për kulturë; 2% për zhvillim rajonal; 1% për gjyqësor.

Përmbajtjen e plotë të propozim – buxhetit për vitin 2018 Portalb.mk, më poshtë ua sjell në gjuhën shqipe.

2 thoughts on “Buxheti 2018, ja ku do të harxhohen paratë e qytetarëve të Maqedonisë (Infografik)

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Të nderuar komentues! Duke mos dashur të cenojmë opinionet tuaja, lutemi që ato të mos përmbajnë gjuhë të urrejtjes, fyerje dhe ofendime personale dhe të jenë në lidhje me shkrimin, apo temën për të cilën komentohet. Në të kundërtën, nuk do të publikohen. Ju falenderojmë që na ndiqni dhe ju ftojmë të vazhdoni të jeni pjesë e Portalb.mk

*

VERZIONI DESKTOP