Shushunjat

Shushunjat, e pijnë gjakun e pastër të njerëzve të drejtë derisa këta bien në fund të detit,
e i lënë të pafuqi, të vdesin në amëshim në vend, e ndërsa drejtësia kërkon të drejtën, në fakt zhytet në padrejtësi edhe më keq,
se të tillë janë ata shushunjat e këqija, të egra dhe të ndyra, që vetëm hanë dhe pështyjnë, djegin, vrasin, ndjenja, malle, dëshira dhe shpresa,
shushunjat janë mizerja e shoqërisë, janë gjakpirësit që vlojnë gjak të zi, çdo ditë dhe vetëm zi shpërndajnë kudo ndodhen, ata shushunjat.
E shushunjat e bëjnë njeriun e mirë që të përkulet dhe të ndihet i vetmuar dhe lëkundur,
Në të zi dhe në arkivole, në shkatërrim dhe në rrëqethje, në strehim dhe në kështjellë të lartë deri në qiell, ata vetëm gurët e të mirëve heqin, vrasin, presin, dhe pa vrarë, në përceptime janë të këqij, të tmerrshëm dhe të zinj, sa një mal me qymyr,
E nëse mundohesh që mos të prekesh as dhe hiç prej tyre se janë vemje toke dhe pështirosesh krejt prej tyre, shushunjat fitojnë pushtetin politik,
Ata veshur me vellon e krimit, të melodisë së heshtjes me duar të përgjakura, si në filma të misterit, ku vrasësja është përballë, por prova s’ka lënë, se pamëshirë vepron. Pa mëshirë, shushunja, e zeza, mortja bashkë, që zhdukin të mirën e njerëzimit, e me shushunjat mos u merrni, mos i prekni, mos, se ata të fusin në hullinë e madhe të zezë e të tmerrshme që gëlon bojë e stërzezë.
Shushunjat! Ta vrasin shpirtin, ta djegin zemrën, të dërrmojnë damarët, edhe ilaç duhet që të marrësh veten prej atyre bletëve që të kafshojnë më keq se grerezëza, e janë mortje ata,
një trishtim i madh duhet të ndjesh dhe një buzëqeshje sa një mollë e më pas injorim, me të keqen dhe mortjen mos u merr. Vazhdo jetën, shih atë, bukurinë dhe dëlirësinë, thjeshtësinë dhe madhështinë,
qiellin e kaltër dhe detin blu, udhëtimet e njerëzve me malle shumë, aeroportet, aerodromet, lotët, mallin, sëmundjet, ndihmo, vlerëso dhe ndihu lart e më lart, NJERI!
Poezi nga Dionis Xhafa

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Të nderuar komentues! Duke mos dashur të cenojmë opinionet tuaja, lutemi që ato të mos përmbajnë gjuhë të urrejtjes, fyerje dhe ofendime personale dhe të jenë në lidhje me shkrimin, apo temën për të cilën komentohet. Në të kundërtën, nuk do të publikohen. Ju falenderojmë që na ndiqni dhe ju ftojmë të vazhdoni të jeni pjesë e Portalb.mk

*

VERZIONI MOBIL