Maqedonia U19 më e fortë se Zvicra

Përfaqësuesja U19 e Maqedonisë ka shënuar fitore me rezultatin 2:1 ndaj Zvicrës në  takimin e parë të grupit për kualifikim në fazën elite të eliminatoreve të UEFA-së për Kampionatin Evropian.

Djemtë e trajnerit Stanojkoviç treguan karakter dhe cilësi, kur negativën 0:1 nga pjesa e parë, e përmbysën në pjesën e dytë me dy gola brenda pesë minutave në. Zviceranët nisën më mirë ndeshjen dhe pas disa rasteve të humbura dominimin e kurorëzuan me gol për 0:1 në minutën e 33-të me autor Ugriniq. Pjesa e dytë ishte një tjetër storie dhe ndryshimi do të vinte në minutën e 56-të kur Filip Trajanovski ndjek mirë një harkim nga këndi, ndërsa me goditje precize me kokë barazon rezultatin në 1:1. Pesë minuta më vonë Darko Çurlinov ndalet me faul në hyrje të 16-të metrave, ndërsa preciz nga penaltia ishte Jani Atanasov për përmbysje të plotë dhe epërsi 2:1 të Maqedonisë. Deri në fund nuk pati ndryshim dhe tre pikët shkuan në konton e Maqedonisë U19 që bën një hap të madh drejt kualifikimit në fazën elite të kualifikimeve për KE.

Në ndeshjen tjetër të grupit Belgjika mundi 3:0 Lihtenshtajnin dhe me tre pikë bashkë me Maqedoninë udhëheqin grupin. Ndeshjen e rradhës Maqedonia U19 do ta zhvillojë të shtunën kundër Belgjikës, ndërsa të martën do të ketë përballë autsajderin e grupit Lihteshtajnin. /Portalb.mk/

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Të nderuar komentues! Duke mos dashur të cenojmë opinionet tuaja, lutemi që ato të mos përmbajnë gjuhë të urrejtjes, fyerje dhe ofendime personale dhe të jenë në lidhje me shkrimin, apo temën për të cilën komentohet. Në të kundërtën, nuk do të publikohen. Ju falenderojmë që na ndiqni dhe ju ftojmë të vazhdoni të jeni pjesë e Portalb.mk

*

VERZIONI DESKTOP