Si të përgatisim kifle pa vezë

Receta më poshtë do ju ndihmojë të përgatisni një kifle të shijshme pa vezë, shkruan Shije.al. 

Përbërësit:
1 litër qumësht
4 filxhanë me vaj
4 lugë gjelle me kripë
8 lugë gjelle me sheqer
1 lugë e gjysmë me maja
400 gram miell

Përgatitja:
Në një enë kombinoni miellin, majanë, qumështin dhe vajin. I trazoni mirë dhe ndërkohë i shtoni kripën dhe sheqerin.Pasi e keni formuar mirë brumin, e lini të pushojë 40-50 minuta derisa të dyfishohet vëllimi.

Më pas duke marrë masë nga brumi krijoni disa topa rrumbullakë të vegjël. Bëni 8 të tilla dhe filloni hapni petët. I prisni në forma trekëndëshe dhe në secilën prej tyre vendosni 1 lugë gjelle marmalatë fiku. I mbështillni me kujdes dhe i vendosni në furrë të piqen në temperaturë 180 gradë, për 20 minuta.

Ndërkohë përgatisni shërbetin. Në një enë shtoni 5 lugë ujë të nxehtë dhe 8 lugë sheqer. Trazojini mirë.

Pasi kifleja të jetë gati, e nxirrni nga furra dhe i shtoni menjëherë shërbetin.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Të nderuar komentues! Duke mos dashur të cenojmë opinionet tuaja, lutemi që ato të mos përmbajnë gjuhë të urrejtjes, fyerje dhe ofendime personale dhe të jenë në lidhje me shkrimin, apo temën për të cilën komentohet. Në të kundërtën, nuk do të publikohen. Ju falenderojmë që na ndiqni dhe ju ftojmë të vazhdoni të jeni pjesë e Portalb.mk

*

VERZIONI DESKTOP