Letrat e Parajsës: Apple shmang taksat

Kompania më fitimprurëse në botë, Apple, ka një strukturë të re të fshehtë që i mundëson të vazhdojë shmangien e miliarda dollarëve taksa, thuhet në Letrat e Parajsës, përcjell REL.

Sipas tyre, Apple, në vitin 2013 në Irlandë, ka shmangur ndjekjen për manipulim me taksa dhe më pas e ka zhvendosur pjesën më të madhe të parave, tani 252 miliardë dollarë, në Ishullin Çanëll të Xhersit.

Apple tha se mbetet kompania më e madhe taksapaguese në botë dhe se nuk ka tërhequr asnjë operacion apo investim nga Irlanda.

Letrat e Parajsës janë një rrjedhje e madhe e dokumenteve financiare që po hedhin dritë mbi financat e individëve dhe kompanive jashtë vendeve të tyre.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Të nderuar komentues! Duke mos dashur të cenojmë opinionet tuaja, lutemi që ato të mos përmbajnë gjuhë të urrejtjes, fyerje dhe ofendime personale dhe të jenë në lidhje me shkrimin, apo temën për të cilën komentohet. Në të kundërtën, nuk do të publikohen. Ju falenderojmë që na ndiqni dhe ju ftojmë të vazhdoni të jeni pjesë e Portalb.mk

*

VERZIONI DESKTOP