PSALM

U shuan dritat në dhomën tënde
Perdet janë lëshuar ulët
Asgjë s’lëviz nuk kumbon asgjë
Rëndë fle nata korb
Morti hyri si vrundull në dhomë
Mbi ty derdhte dritë avull
Shikimi si gjeth I zverdhur
Në sy zjarri vdes
E unë qëndroja aty
Sodisja hijet në mur
Derisa ajri pauzonte
U shuan dritat në dhomën tënde
Dhe perdet janë lëshuar ulët
Dola në rrugë
Ta shoh vdekjen si ecën
E hijet emrin e fshinë.
 
Autor: Eroll Velija

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Të nderuar komentues! Duke mos dashur të cenojmë opinionet tuaja, lutemi që ato të mos përmbajnë gjuhë të urrejtjes, fyerje dhe ofendime personale dhe të jenë në lidhje me shkrimin, apo temën për të cilën komentohet. Në të kundërtën, nuk do të publikohen. Ju falenderojmë që na ndiqni dhe ju ftojmë të vazhdoni të jeni pjesë e Portalb.mk

*

VERZIONI DESKTOP