Anulohen zgjedhjet në Kurdistanin Irakian

Asnjë nga partitë politike në Kurdistanin Irakian nuk ka propozuar kandidatë, për shkak të së cilës zgjedhjet për president dhe për Parlamentin rajonal do të anulohen, kumtoi komisioni zgjedhor i Kurdistanit.

Zgjedhjet është dashur të mbahen më 1 nëntor, ndërsa afati për parashtrim të listave të kandidatëve është vendosur javën e kaluar, ndërsa pastaj i vazhduar për deri më sot.

Kurdistani i Irakut përballet me krizë të sigurisë pas referendumit për pavarësi dhe ofensivës së armatës irakiane, e cila bën presion në kufirin e këtij rajoni. Kurdët irakianë janë edhe politikisht të ndarë, mes fraksionit, i cili angazhohet për pavarësi nga Iraku dhe politikanë, të cilët konsiderojnë se rajoni duhet të arrijë kompromis me autoritetet në Irak si dhe me Iranin fqinj.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Të nderuar komentues! Duke mos dashur të cenojmë opinionet tuaja, lutemi që ato të mos përmbajnë gjuhë të urrejtjes, fyerje dhe ofendime personale dhe të jenë në lidhje me shkrimin, apo temën për të cilën komentohet. Në të kundërtën, nuk do të publikohen. Ju falenderojmë që na ndiqni dhe ju ftojmë të vazhdoni të jeni pjesë e Portalb.mk

*

VERZIONI DESKTOP