Trembëdhjetë persona janë vrarë në tre sulme vetëvrasëse në Nigeri

Së paku 13 persona janë vrarë, ndërsa 16 janë lënduar dje në tre sulme vetëvrasëse në qytetin nigerian Maiduguri, në provincën Borno në pjesën verilindore të vendit.

Sulmet i kryen tre gra. E para e aktivizoi rripin e saj shpërthyes në një restorant të vogël, duke vrarë disa nga vizitorët. Shumë shpejt pas saj edhe dy gratë e tjera vetëvrasëse detonuan, duke u shkaktuar lëndime të kalimtarëve.

Nigeria Veriore është nën presion të fuqishëm të grupit islamist Boko Haram. Rreth dy milionë qytetarë janë zhvendosur në luftimet mes armatës nigeriane dhe islamistëve, ndërsa së paku 20.000 persona janë vrarë në luftimet që po zhvillohen prej vitit 2009.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Të nderuar komentues! Duke mos dashur të cenojmë opinionet tuaja, lutemi që ato të mos përmbajnë gjuhë të urrejtjes, fyerje dhe ofendime personale dhe të jenë në lidhje me shkrimin, apo temën për të cilën komentohet. Në të kundërtën, nuk do të publikohen. Ju falenderojmë që na ndiqni dhe ju ftojmë të vazhdoni të jeni pjesë e Portalb.mk

*

VERZIONI DESKTOP