James Mattis viziton vendet aziatike

Sekretari amerikan i mbrojtjes, James Mattis, tha sot se kufizimi i kërcënimeve ushtarake nga Koreja e Veriut do të jetë prioritet në agjendën e turneut të tij aziatik këtë javë.

Mattis, që do të vizitojë Filipinen, për bisedimet e sigurisë me ministrat e mbrojtjes së Azisë Juglindore, ndër të tjera tha se do të diskutonte “krizën rajonale të sigurisë, të shkaktuar nga pamaturia “.

“Ne do të diskutojmë … se si ta ruajmë paqen duke qenë të gatshëm ushtarakisht, ndërsa diplomatët tanë japonezë, të Kores së Jugut dhe nga SHBA-ja, të punojnë me të gjitha vendet për të denuklearizuar gadishullin korean”, u tha Mattis gazetarëve.

Tensionet kanë qenë të larta në gadishull korean, ndërsa Pyongyang ka organizuar testin e gjashtë bërthamor.

Në anën tjetër, Trump dhe lideri veri-korean, Kim Jong-Un, kërcënuan për luftë, ndërsa kanë shkëmbyer fyerje personale.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Të nderuar komentues! Duke mos dashur të cenojmë opinionet tuaja, lutemi që ato të mos përmbajnë gjuhë të urrejtjes, fyerje dhe ofendime personale dhe të jenë në lidhje me shkrimin, apo temën për të cilën komentohet. Në të kundërtën, nuk do të publikohen. Ju falenderojmë që na ndiqni dhe ju ftojmë të vazhdoni të jeni pjesë e Portalb.mk

*

VERZIONI DESKTOP